۵ ایده برای افزایش فروش

ایده برای افزایش فروش

در این مقاله قصد داریم ۵ ایده برای افزایش فروش را توضیح دهیم که با استفاده از آنها می‌توانید فروش خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید. البته لازم به ذکر است تا زمانی که این ایده‌ها را حداقل ۳ بار انجام ندهید نتیجه کاملا مطلوبی نخواهید گرفت. چراکه باید با آزمون خطا نحوه درست اجرا کردن‌ آن‌ها را در  کسب‌وکار خودتان بیاموزید بنابراین بدون قضاوت کردن در مورد ایده‌ها لطفا آن مواردی که در کسب‌وکار شما قابل اجرا هستند را اجرا کنید.

کار شما بعنوان یک فروشنده جذب مخاطبان و ایجاد فروش است بنابراین در اولین گام شما باید مخاطبان هدف خود را جذب کنید.

انواع مشتری:

مشتریان جدید:

مشتریان جدید افرادی هستند که شما برای جذب آن ها، اقدامات و هزینه های بسیاری را انجام می‌دهید تا بتوانید آنان را برای خرید متقاعد نماید. به یاد داشته باشید مشتری یابی فرآیندی هزینه‌بر است؛ چرا که شما برای یافتن مشتریان جدید ناچار به تبلیغات و ارائه طرح های جدید هستید.

مشتریان وفادار:

مشتریان وفادار، کسانی هستند که شما را می‌شناسند و همکاری با شمارا تجربه کرده‌اند و با شما در ارتباط هستند. شما باید سعی کنید تا مشتریان وفادار خود را راضی نگاه دارید و روی آنان سرمایه‌گذاری کنید؛ چرا که هزینه جذب یک مشتری جدید بین 5 تا 11 برابر بیشتر از نگهداری یک مشتریان وفادار است.

مشتریان غیرفعال:

مشتریانی که سابقه همکاری با شما را دارند، اما به دلایل مختلف تمایلی به ادامه همکاری با شما نشان نمی‌دهند. شما باید تلاش کنید تا دلایل عدم ادامه همکاری  را کشف کرده و آنان را برطرف نمایید.

 

فروش مناسبتی:

شما می‌توانید با نگاهی به تقویم، روز‌ها ومناسبت‌هایی که در آن می‌توانید فروش خود را افزایش دهید را پیدا کرده و برای این روز‌ها برنامه ریزی کنید. دقت داشته باشید برای افزایش فروش در روز‌های خاص باید برنامه‌ای از قبل طراحی کرده و افرادی که آن‌ها را قبلا جذب کرده‌اید را در این روز دعوت کنید تا از شما خرید کنند.

فروش به مشتریان غیرفعال:

در هر کسب‌وکار، مشتریانی وجود دارند که دیگر خرید نمی‌کنند. طبق نظرسنجی که در آمریکا صورت گرفته‌ است، مهم‌ترین دلیل آن، قطع ارتباط بین فروشنده و مشتری می‌باشد. پس در ارتباط بودن با مشتریان، کلیدی برای فروش بیشتر است. فهرستی از مشتریان غیرفعال تهیه کنید و به آن‌ها یادآوری کنید که برای شما با ارزش هستند. همچنین می‌توانید یک فروش ویژه برای آن‌ها در نظر بگیرید تا دوباره به مشتریان فعال شما بپیوندند. راه دیگر آن است که با آن‌ها تماس بگیرید تا محصولات جدید را به آن‌ها معرفی کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که فروش به مشتریانی که حداقل یک‌بار از شما خرید کرده‌اند بسیار آسان‌تر از فروش به مشتریان جدید است.

پیشنهاد محصول مکمل:

یکی از یافته‌های جالب من در زمینه بازاریابی، مشاهده حالتی به نام «حالت خرید» است. مشتری معمولا در ابتدا حالت تدافعی دارد، سوالات زیادی می‌پرسد، از محصول ایراد می‌گیرد و بالاخره زمانی که قانع شد محصولی را بخرد، وارد «حالت خرید» شده است. در این زمان خیلی راحت می‌توان محصولات دیگری به او فروخت. همین موضوع باعث می‌شود که وقتی شخصی یک دوربین عکاسی خرید بتوان به او یک کیف، باتری اضافی و سه‌پایه و … فروخت.

ارائه راه حل فروش:

فروشنده ناموفق: تلاش می‌کند با استفاده از بیان ویژگی‌های محصول آن را بفروشید برای مثال: این محصول این برتری را نسبت به محصولات مشابه دارد.

فروشنده معمولی: تلاش می‌کند فایده‌ایی که محصول دارد را بیان کند برای مثال: با استفاده از این محصول می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

فروشنده موفق: تلاش‌ می‌کند به افراد راه‌حل بفروشد برای مثال: با توجه به گفته‌های شما من پیشنهاد می‌دهم از این محصول استفاده کنید زیرا می‌تواند فلان مشکل شما را حل کند.

مشاوره خرید بدهید:

اگر بتوانید اطلاعاتی را در مورد محصول منتقل کنید و به پرسش‌های احتمالی مشتریان پاسخ دهید، آنها متوجه می‌شوند شما واقعا به آن محصول اهمیت می‌دهید. اگر محصولی از نظر شما ارزشمند باشد، احتمال اینکه در نظر مشتریان نیز ارزش داشته باشد، بیشتر خواهد بود.

مشاوره می‌تواند پاسخ به این سوالات باشد:

  • آیا این محصول، زندگی مشتری را ساده‌تر می‌کند؟
  • آیا این محصول، حس لوکس و تجملی بودن در مشتری ایجاد می‌کند؟
  • آیا این محصول چیزی است که افراد زیادی از آن سود می‌برند؟
  • آیا این محصول دوام و کارایی طولانی‌ مدتی دارد؟

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ