مثلت اعتماد به نفس

مثلث اعتماد به نفس

مثلث اعتماد به نفس

دلیل بسیاری از ترس‌ها نداشتن اعتماد به نفس کافی است. اگر بتوانیم اعتماد به نفس خود را کنترل کنیم و آن را افزایش دهیم مواجه شدن با خیلی از ترس‌ها برایمان آسان می‌شود.

  • باور
  • رفتار
  • احساس

نقطه شروع اعتماد به نفس باورهای مثبت است. هر باور مثبت یک رفتار مثبت به دنبال دارد و رفتارهای مثبت باعث ایجاد احساسات مثبت در فرد می‌شوند. احساسات مثبت باورها را تقویت می‌کنند و به همین صورت اعتماد به نفس افراد افزایش می‌یابد.

بزرگ فکر کنید کوچک شروع کنید.

اعتماد به نفس در یک کار بستگی به اتفاقات مثبتی دارد که در آن کار پیش می‌آید توصیه می‌کنم اگر اعتماد به نفس کافی در کاری ندارید اعتماد به نفس ایجاد کنید. در کار خود اقدامات کوچک مثبت انجام دهید یا کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را انجام دهید تا اعتماد به نفس لازم در شما ایجاد شود. اما این نکته را فراموش نکنید که باید سریع اقدام کنید و خودتان را همیشه درگیر کارهای کوچک نکنید و دلخوش با کارهای ساده نباشید. با کوچک‌ها شروع کنید ولی به سراغ بزرگ‌ترها هم بروید.

«باور، رفتار و احساس مثبت بسازید»

شک و تردید محصول نبود اعتماد به نفس است وقتی شما خودتان را باور نداشته باشید چطور می‌توان انتظار داشت دیگران به شما اعتماد کنند و شما را باور داشته باشند هیچ کس به اندازه خودتان و باورهای اشتباه‌تان نمی‌تواند مانع از پیشرفت شما شود.

تفاوت غرور و اعتماد به نفس:

غرور زمانی است که شما در مورد خودتان دست به بزرگ نمایی می‌زنید در صورتی که آنقدر که می‌گویید توانایی ندارید. اما اعتماد به نفس یعنی باور توانایی‌هایی که دارید.

مهم‌ترین عامل اعتماد به نفس:

به نظر من مهم‌ترین عامل اعتماد به نفس دانش و مهارت است. داشتن مهارت و اطلاعات کافی در یک زمینه می‌تواند اعتماد به نفس شما را در آن زمینه به شدت بالا ببرد.

از همین امروز شروع کنید به یادگیری مهارت‌هایی که در کار به آن‌ها نیاز دارید. می‌توانید کار خود را با جستجو در اینترنت آغاز کنید. دوره‌های آموزشی، مقالات، فایل‌های صوتی و کتاب‌های مناسب را بیابید و از آن‌ها استفاده کنید.

تمرین: دفترچه خود را بردارید و تمام چیزهایی که باعث شادی شما می‌شوند را بنویسید. شاید موفقیتی کسب کرده‌اید که باعث شادی شما می‌شود، شاید یک فرد باعث ایجاد یک حس خوب در شما می‌شود،‌ شاید یک مکان خاص این حس را برای شما ایجاد کند تمام مواردی که باعث می‌شود حس خوبی در شما ایجاد شود را بنویسید.

نکات مثبت خود را پیدا کنید  و آن‌ها را بنویسید حتی کوچک‌ترین‌ها را

تمام مواردی که نوشته‌اید را جایی بگذارید که همیشه آن‌ها را ببینید تا با هر بار دیدن آن‌ها انگیزه بگیرید.

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ