ترس خوب است یا بد

ترس خوب

ترس خوب است یا بد

ترس یکی از عوامل بقا انسان است فرض کنید انسان های اولیه نمی‌ترسیدند بدون شک نسل انسان منقرض می‌شد. زیرا ترسی از عوامل بیرونی مثل حیوانات وحشی نداشته و این مورد باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شد. پس نتیجه می‌گیریم ترس نه تنها بد نیست بلکه در بعضی شرایط به نفع ماست.

انسان ها وقتی می‌ترسند چهار واکنش از خود نشان می‌دهند:

فریاد زدن: در گذشته این فریاد یا سروصدا برای ترساندن عامل ترس مثل حیوانات وحشی یا برای درخواست کمک بوده است.

حمله: همان حیوان وحشی را در نظر بگیرید اجداد ما در مواجه شدن با این حیوانات مجبور بودند برای دفاع از خودشان حمله کنند.

فرار کردن: با مثال حیوان وحشی ادامه می‌دهیم فرار هم یکی از کارهایی بوده که انسان‌های اولیه برای حفظ جان خود از آن استفاده می‌کردند.

بیهوش شدن: بعضی از حیوانات وحشی طعمه‌هایی که از قبل مرده باشند را نمی‌خورند به همین خاطر در گذشته بیهوش شدن یک روش برای حفظ جان و فریب دادن بوده است.

هرچه گفته شد راجب ترس‌های گذشتگان بود از این به بعد در مثال‌ها مشابه همین ترس‌ها را در دنیای امروز بررسی می‌کنیم.

واکنش بدن به ترس:

ترس‌های انسان به مرور زمان تغییر کرده است اما واکنش بدن تغییری نکرده است ترس انسان‌ها در گذشته مواردی مثل حیوانات وحشی بوده است اما در حال حاضر تغییر کرده و ترس‌هایی مثل ترس از نه شنیدن، نه گفتن، شکست‌، ترس از صحبت کردن در جمع جایگزین ترس‌های قدیمی شده است.

واکنش های طبیعی:

عرق کردن: معمول‌ترین واکنش به ترس عرق کردن است زیرا دمای بدن بالا می‌رود و شخص را آماده می‌کند تا یکی از چهار عمل گفته شده مثل فرار کردن را انجام دهد.

بالا رفتن ضربان قلب: ضربان قلب بالا می‌رود تا خون و مواد غذایی کافی به اعضای بدن برسد تا بدن آماده انجام یکی از چهار واکنش اصلی مثل حمله کردن شود.

سیستم تغذیه متوقف می‌شود: سیستم تغذیه انرژی زیادی از انسان می‌گیرد به همین خاطر بدن به سرعت آن را متوقف می‌کند تا انرژی را ذخیره کرده و از آن برای چهار عکس‌العمل اصلی استفاده کند.

مردمک چشم بازتر می‌شود: وقتی مردمک چشم بازتر شود دید انسان در دور دست قوی‌تر شده اما نزدیک بین ضعیف می‌شود این واکنش هم باعث بهتر شدن توانایی و بالا رفتن بازدهی بدن می‌شود برای مثال شخص اگر بخواهد فرار کند مسیرها را بهتر تشخیص می‌دهد.

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ