ترس از شکست

ترس از شکست

ترس از شکست

ترس از شکست یکی از مهم‌ترین ترس‌هایی است که در زندگی انسان تاثیر بسیار زیادی دارد.

انسان چه زمانی شکست می‌خورد: به نظر من انسان زمانی شکست می‌خورد که دست از تلاش می‌کشد و از اشتباهات خودش درس نمی‌گیرد. شروع روند شکست زمانی است که انسان‌ها فکر می‌کنند دیگر همه چیز را فراگرفته‌اند و دیگر نیازی به آموزش ندارند.

آدم‌های نترس رویا هستند

مردم فکر می‌کنند انسان‌های موفق از اول هیچ ترسی نداشته‌اند و هیچ وقت شکست نخورده‌اند اما این تصور کاملا اشتباهی است زیرا اگر نگاهی به زندگی‌نامه افراد موفق دنیا بیاندازید متوجه می‌شوید که آن‌ها هم ترس‌های زیادی داشته‌اند و شکست‌های زیادی در مسیر موفقیت خورده‌اند. ولی افراد موفق یاد گرفته‌اند با ترس‌های خود روبرو شوند و هر بار که شکست خورده‌اند از شکست خود درس گرفته‌ و دوباره شروع کرده‌اند. وقتی شکست می‌خورید بجای ماتم گرفتن به دنبال راهی باشید که از مشکل پیش‌ آمده عبور کنید.

تفکرات را تغییر دهید

شکست مانع رسیدن به موفقیت نیست بلکه جزیی از مسیر موفقیت است. منتظر شکست نباشید اما همیشه آماده پیش آمدن آن باشید. برای غلبه بر این ترس کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید و تعدادی موفقیت کوچک به دست آورید که مجموع آن‌ها یک موفقیت بسیار بزرگ است.

چرا دوست دارید شکست بخورید؟

خیلی از افراد شکست خوردن را دوست دارند و کارها را شروع می‌کنند برای اینکه شکست بخورند.

داستانی از یک دوست:

دوستی دارم که همیشه به دنبال این است که شانس بیاورد یا دیگران به او کمک کنند همیشه می‌گوید نمی‌شود، این امکان پذیر نیست، اگر فلان ‌آدم نباشد نمی توان این کار را انجام داد، من شانس این کارها را ندارم، شاید این جملات برای شما هم آشنا باشد یک روز با او صحبت کردم و خواستم که یک کار را شروع کند باز حرف‌های همیشگی را گفت به اون گفتم همیشه این حرف‌ها را میزنی این بار بیا و انجامش بده هرچه شد با من بعد از بحث های فراوان پذیرفت و کار خود را شروع کرد همیشه آمار کارهایش را داشتم و بررسی می‌کردم که چکار می‌کند بعد از مدت‌ها او در کار خود شکست خورد نکته‌ایی که از همه جالب‌تر بود و من خیلی متعجب شدم این بود که آن شخص تلاش کرد تا شکست بخورد تا به من ثابت کند آدم بدشانسی است.

به او گفتم با خودت رو راست باش اگر آنقدر که تلاش کردی تا شکست بخوری برای موفقیت تلاش می‌کردی چند برابر نتیجه می‌گرفتی.

بعضی ها هستند دوست دارند و تلاش می‌کنند شکست بخورند تا به همه ثابت کنند که آدم بدشانسی هستند بیایید با خودتان رو راست باشید به گذشته خود نگاه کنید چه کارهایی را شروع کردید برای شکست خوردن تا به همه ثابت کنید که نمی شود.

علت این مشکل نبود اعتماد به نفس است این ویژگی افرادی است که اعتماد به نفس ندارند و تلاش نمی‌کنند و می‌خواهند با این ترفند به همه ثابت کنند که شانس ندارند یا دست به هر کاری می‌زنند نمی‌شود آن‌ها با این روش می‌خواهند تنبلی و اشتباهات خود را به گردن شانس بیندازند.

تمرین

  • لیستی از کارهایی که بخاطر ترس از شکست از انجام آن‌ها منصرف شده‌اید را بنویسید.
  • تصور کنید هر کدام از این کارها را انجام می‌دادید و با وجود شکست‌هایی که در مسیر برایتان پیش می‌آمد اما در آخر پیروز می‌شدید.
  • اگر به آن موفقیت‌ها می‌رسیدید زندگی شما چگونه بود؟
  • چه چیز‌هایی را به خاطر شروع نکردن کارها از دست داده اید؟

«انسان‌هایی که از شکست می‌ترسند، از ترس خود، شکست می‌خورند.»

میثم دریکوندی

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ