چگونه سخت کوش باشیم

سخت کوش

چگونه سخت کوش باشیم

وقتی نوجوان بودم، آرزو داشتم تا ۳۰ سالگی میلیوتر شوم. وقتی ۳۰ ساله شدم، همچنان ورشکسته بودم و تلاش می‌کردم. وقتی به ۳۵ سالکی رسیدم، سمینارها و کارگاه‌هایی درباره موفقیت فردی برگزار کردم. یک روز، رئیس یک شرکت ملی با بیش از ۸۰۰ شعبه با مالکیت مستقل، از من خواست تا درباره روش‌های تبدیل شدن به یک میلیونر خودساخته در جلسه سالیانه شرکت صحبت کنم.

البته که پذیرفتم، سخنرانان مبتدی تقریبا هر نوع مخاطبی را با هر موضوعی جذب می‌کنند؛ اما وقتی تلفن را قطع کردم، فهمیدم اگرچه میلیونر شدن همواره رویای من بوده است اما چیز زیادی درباره میلیونرهای خودساخته نمی‌دانم. این موضوع زندگیم را دگرگون کرد.

آنچه آموختم

خوشبختانه دوماه برای آماده شدن وقت داشتم. فورا دست به کار شدم و جستجوی منابع درباره میلیونرهای خودساخته را آغاز کردم. از مشاهده وسعت تحقیقات در این حوضه شگفت‌زده شدم. محققان در طول سال‌ها با هزاران میلیونر خودساخته مصاحبه کرده و از آن‌ها پرسیده بودند «چگونه از صفر شروع کردید و میلیونر شدید؟»

توماس استنلی نویسنده همکار ویلیام دانکو در کتاب پرفروش «همسایه میلیونر» سال‌ها به بررسی میلیونر‌های خودساخته پرداخته است که بهترین تحقیق در این حوضه است. یافته‌های او نشان می‌دهد ۸۵ درصد میلیونرهای خودساخته «سخت‌کوشی» را کلید موفقیت می‌دانند. آن‌ها می‌گفتند «در مدرسه نمرات عالی نمی‌گرفتم. خانواده ثروتمندی نداشتم. به اندازه دیگران باهوش و با استعداد نبودم؛ اما یک ویژگی خاص داشتم. سخت‌کوش تر از دیگران بودم».

ویژگی مشترک

سخت کوشی ویژگی مشترک میلیونرها، میلیاردرها و افراد موفق خودساخته در هر حوزه‌ای است.مطمئنا هیچ چیز سریع‌تر از «شهرت به سخت کوشی» باعث جلب توجه مدیران ارشد نمی‌شود. برای کسب این شهرت باید کمی زودتر از خواب برخیزید، کمی سخت تر کار کنید و کمی بیشتر در شرکت بمانید. افراد موفق همیشه بیشتر از آنچه از آنها خواسته شده را انجام می دهند. آنها طولانی‌تر از دیگران کار می کنند. فقط کاری که از آنها خواسته شده را انجام نمی دهند؛ بلکه کمی بیشتر انجام می‌دهند. همان کمی بیشتر عامل همه تفاوت ها است.
از حد معمول فراتر بروید. هیچ کس نمی تواند شما را از انجام کارهای بیشتر از حقوق دریافتی باز دارد. اگر امروز بیشتر از حقوق تان کار کنید، به تدریس دستمزدتان بیشتر می‌شود. افراد کمی چنین کاری را انجام می دهند.

همه مساوی نیستند

در جامعه بحث و جدل‌های سیاسی زیادی درباره«عدم تساوی» وجود دارد. چرا بعضی افراد و خانواده ها بسیار بیشتر از سایرین درآمد دارند؟ دلایل این موضوع برای افراد زیادی خوشایند نیست.

پاسخ کاملا ساده است. افراد و خانواده‌های موفق ساعات بیشتری کار می‌کنند. افرادی. که جز ۲۰ درصد اول پردرآمدهای آمریکا قرار می گیرند،  به طور متوسط ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. افراد و خانواده‌هایی که از نظر درآمد در ۲۰ درصد پایین جامعه قرار دارند، در هفته کمتر از ۲۰ ساعت کار می‌کنند و بعضی از آنها از اصلا کار نمی‌کنند.

نکته دیگر اینکه آن ۲۰ درصد برتر در آن ساعات بیشتر، بسیار سخت تر کار می کنند، اما افراد ۲۰ درصد پایین فقط به میزانی کار می کنند که شغلشان را از دست ندهند .

میلیونرهای خودساخته به طور متوسط هفته ۵۹ ساعت و برای سالهای متمادی، ۷۰ تا ۸۰ ساعت کار می‌کنند. یک بار از دیوید فاستر، رهبر ارکستر پرسیدند برای کسب آرامش در تعطیلات آخر هفته چه می کند. او کمی مکث کرد و گفت «من هیچ شخص موفقی را نمی‌شناسم که کمتر از ۶ روز در هفته کار کند».

منبع: کتاب موفقیت فردی برایان تریسی

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ