چگونه عملگرا باشیم

عملگرا باشیم

عملگرا باشیم

اُگ ماندینو یک بار به من گفت «هیچ رازی برای موفقیت وجود ندارد؛ این‌ها فقط حقایقی همیشگی هستند که بارها و بارها توسط افراد مختلف کشف شده‌اند».

فکر می کنم یکی از بزرگترین رازهای موفقیت در کسب‌وکار «انجام کار» است. در نهایت، چیزی که مورد قضاوت قرار می‌گیرد توانایی شما در دستیابی به نتایجی است که مردم می‌خواهند، نیاز دارند، برایش ارزش قائلند و حاضرند پول بدهند. افرادی که به دستمزدها و مقام‌های بالا می‌رسند، به عملگرایی معروف هستند و به نتایجی دست می‌یابند که از دسترس کارمندان معمولی خارج است.

بر نتایج تمرکز کنید

از نظر پیتر دارکر نخستین سوالی که مدیر باید از خود بپرسد این است «از من انتظار دستیابی به چه نتایجی می‌رود؟» اولین سوال شما هم باید همین باشد.

کلید انجام کار فقط «شروع کردن و ادامه دادن» است. نام یک کتاب پرفروش مدیریت زمان اثر دیوید آلن «انجام کارها» است. عنوان کتاب، تنها عامل موفقیت در دنیای کار را به خوبی نشان می‌دهد.

در مصاحبه با ۱۰۴ مدیر ارشد، از آن‌ها درباره مهم‌ترین ویژگی‌ها برای پیشرفت در سازمان پرسیدند. اغلب آن‌ها درباره دو ویژگی توافق داشتند. نخست توانایی تعیین اولویت (اینکه چه کاری مهم‌تر و چه کاری کم‌اهمیت‌تر است)  دوم، توانایی شروع و اتمام سریع کار.

فورا از فرصت‌ها استفاده کنید

سریع‌ترین راه پیشرفت شعلی این است که آچار فرانسه سازمان باشید بهترین نوع شهرت این است که شما را به عنوان فردی بشناسند که برای انجام سریع هر کاری باید نزد او بروند. اگر بخواهید کاری به کندی انجام شود، ان را به شخص دیگری می‌سپارند، اما هرگاه سرعت لازمه کار است، شما اولین گزینه هستید.

تعصب به انجام کار و احساس فوریت از مهم‌ترین ویژگی ها برای پیشرفت است. انجام عالی اما آهسته کارها فراتر از حد تصور باعث بازماندن ما می‌شود.

عمل محوری

افراد موفق «جهت‌گیری» های خاص دارند، یعنی نوع تفکری که آن‌ها را از عامه مردم جدا می‌کند. «عمل محوری» یکی از این جهت‌گیری‌ها است؛ یعنی نوعی تعصب به انجام کار که باعث می‌شود مدام به اقدامات خاص برای رسیدن به هدف و انجام سریع کار فکر کنند.

آنها مدام در جنب و جوش هستند. سریع راه‌ می‌روند، سریع حرکت می‌کنند، سریع عمل می‌کنند، سریع فکر می‌کنند و حتی سریع حرف می‌زنند. ارام و قرار ندارند. مدام به شروع و اتمام کارها فکر می‌کنند.

اگر انجام کار کلید موفقیت و شروع کار کبید انجام آن باشد، سوال بعدی این است «باید چه کاری را شروع کرد؟»

نخست، مهم‌ترین کار را انجام دهید

پاسخ ساده است. اگر می‌خواهی سخت و سریع کار کنید و اقدامی فوری و معتبر انجام دهید، باید مهم‌ترین کار برای کسب نتایج مورد انتظار را شروع کنید.

اولویت‌ها را تعیین کنید. مهم‌ترین کار را مشخص کنید و سپس بدون حواس‌پرتی، ۱۰۰ درصد بر آن تمرکر کنید تا تمام شود.

آیا می‌خواهید پول بیشتری کسب کنید؟ می‌خواهید به نتایج بهتر و ارزشمند تر دست یابید که برای رئیستان مهم است؟ پس کارهای مهمی که در توانتان است و بیشترین کمک را به سازمان می‌کند، مشخص کنید. آن‌ها را شروع کنید و تا اتمامشان بی‌وقفه کار کنید.

وقتی به آغاز، انجام و اتمام مهم‌ترین کار، تعصب و حس فوریت داشته باشید، به طور خودکار در مسیر سریع موفقیت گام می‌نهید.

منبع:‌ کتاب موفقیت فردی برایان تریسی

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ