چگونه ارتباط مثبت برقرار کنیم

ارتباط مثبت

چگونه ارتباط مثبت برقرار کنیم

نحوه برقراری ارتباط تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت زندگی است. در مطالعه‌ای از مدیران ارشد خواستند مهم‌ترین مهارت‌‌ها در رهبری و کسب‌وکار را نام ببرند. ۸۶ درصد آن‌ها «توانایی برقراری ارتباط» را مهارتی کلیدی و مهم‌تر از سایر مهارت‌ّا ذکر کردند.

نوانایی برقراری ارتباط، نه تنها ایجاد رابطه با دیگران بلکه روش تعامل با خود و گفتگوهای درونی مثبت را هم در بر‌میگیرد.

روش تفسیر شما

۹۵ درصد احساسات به گفتگوی درونی یا «روش تفسیر» شما بستگی دارد. وقتی مطالب را به شکلی مثبت و سازنده برای خود و دیگران توضیح می‌دهید، آرام و شفاف هستید و کنترل شرایط را در دست دارید. اگر موصوعات را به شکلی منفی توضیح دهید یا تفسیر کنید، فورا منفی و عصبانی می‌شوید و کارایی‌تان کاهش می‌یابد.

واژگان را با دقت انتخاب کنید. از کلمات مثبت به جای منفی استفاده کنید. به جای استفاده از کلمه «مشکل» که بار منفی دارد و احساسات منفی را برمی‌انگیزد، از واژه «شرایط» استفاده کنید که خنثی است.

حتی می‌توانید از واژه «چالش» استفاده کنید. بگویید «امروز با چالش جالبی روبرو هستیم» یا با «‌چالشی غیر منتظره» یا «چالشی غیر معمول» مواجه هستیم. چالش چیزی است که به دنبال آن هستید. چیزی که بهترین ویژگی‌های شما و دیگران را آشکار می‌کند. درواقع چیزی است که به شکل مثبت مشتاق و منتظرش هستید.

بهترین واژه جایگزین برای «مشکل»، «فرصت» است. بعضی از بزرگ‌ترین فرصت‌ها در کار و زندگی نخست به عنوان مشکل، مانع یا حتی شکست کامل یک محصول یا شغل بروز می‌کنند.

گفتگوی درونی مثبت

همیشه درباره خود مثبت حرف بزنید. هرگز درباره خود چیزی نگویید که دوست ندارید واقعی باشد. هرگز خود را نقد و تحقیر نکنید. اگر اشتباه کردید فورا با گفتن «دفعه بعد بهتر عمل می‌کنم» آن را متوقف کنید.

وقتی می‌پرسند « اوضاع چطور است؟» بگویید همه چیز عالی است. حتی اگر مشکلی دارید نیاز نیست نگرانی‌ها و مشکلاتتان را با صدای بلند به اطلاع دیگران برسانید.

ذهن ناخودآگاه‌تان را برنامه ریزی کنید

وقتی سخنان مثبتی به خود می‌گویید، ذهن ناخودآگاه فورا آن‌ها را به عنوان فرمان می‌پذیرد و سپس احساسات، زبان بدن و عواطف سازگار با این گفتگو را عینیت می‌بخشد. با خودتان طوری صحبت کنید که واقعا دوست دارید باشید، نه آنطور که فعلا هستید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، احساسات سازگار با آن گفتگو بیشتر می‌شوند.

در ظاهر خوش‌بین و خوشحال باشید. اطرافیانتان را تشویق و تقویت کنید. به کارمندانتان بگویید کارشان عالی است. از آن‌ها برای موفقیت‌های کوجک و بزرگ تشکر کنید…

انتظارات مثبت

یکی از نیرومندترین ابزارهای انگیزشی، داشتن انتظارات مثبت از خود و دیگران است. به همین دلیل باید در افراد و موفقیت‌ها به دنبال خوبی باشید. دیوید رُزِنتال از دانشگاه هاروارد سال‌ها درباره اثر انتظارات مثبت مطالعه کرده است. یافته‌های او نشان می‌دهد ما نه تنها دوست داریم به خواسته‌های خود برسیم، بلکه می‌خواهیم انتظارات خود را نیز تحقق بخشیم.

انتظارات شما، چه آشکار و جه پنهان، اثر قدرتمندی بر رفتار دیگران دارد. وقتی بزرگ می‌شوید، انتظارات والدین اثری شگرف در شکل‌گیری شخصیت و باورهای شما درباره خودتان دارد. بیشتر مشکلات بزرگ‌سالی ریشه در انتقادها و انتظاراتی منفی دارد که در سه تا پنج سال نخست زندگی تجربه کرده‌اید.

منبع:‌ کتاب موفقیت فردی برایان تریسی

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ