چگونه اسامی را به خاطر بسپاریم

بخاطر سپاری اسامی

چگونه اسامی را به خاطر بسپاریم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که اسم اشخاص را فراموش کنید. ممکن است آن شخص مقابل اسم شما را بداند ولی شما اسم او را ندانید. بخاطر داشته باشید اسم هر شخص زیباترین واژه برای اوست. وقتی اسم شخصی را فراموش می‌کنید ممکن است آن شخص فکر کند که از نظر شما انسان مهمی نیست که اسم او را فراموش کرده‌اید.

با استفاده از رمز بوگاپت می‌توانید به راحتی اسم افراد را به خاطر بسپارید.

ب: باور

اولین گام این است که باور کنید می‌توانید اسم افراد را به خاطر بسپارید. هنری فورد می‌گوید: چه بگویید می‌توانم چه بگویید نمی‌توانم در هر دو صورت حق با شماست. محرک تمامی رفتارها باورهای ما هستند. برای انجام هر کاری باید رفتاری را انجام دهیم و برای انجام رفتار ها باید باور مثبت داشته باشید. دنیل ایمن می‌ گوید: مغز شما مثل یک کامبپوتر است و گفتگوی درونی یا همان باور ها مانند برنامه هایی هستند که روی آن اجرا می‌شوند.

برای حل این مشکل از واژه هنوز استفاده کنید. بجای اینکه بگویید نمی‌توانم اسامی را به خاطر بسپارم بگویید هنوز نمی توانم اسامی را به خاطر پسپارم.

و: ورزش

به یاد داشته باشید هرآنچه برای قلب مفید باشید برای مغز نیز مفید است و تحرک جسمی باعث می‌شود که قدرت ذهنی بیشتری داشته باشید. اما در اینجا منظور ورزش جسمی نیست.

در اینجا منظور از ورزش همان تمرین است. به یاد ‌آوردن اسامی یک مهارت است و لازمه به دست اوردن یک مهارت تمرین است. برای ساخت مهارت حداقل به ۴ تا ۶ هفته تمرین نیاز دارید.

گ: گفتن

وقتی شخص اسم خودش را به شما می‌گوید سعی کنید اسم او را بار تکرار کنید. برای مثال به شما می‌گوید: سلام اسم من مریم است. شما هم بگویید سلام مریم و با این کار اسم او را تکرار کنید تا در ذهن بمان. با این کار ذهن شما اسم شخص را دوبار می شنود و مطمئن می‌شوید که اسم شخص را درست شنیده اید.

ا: استفاده کردن

سعی کنید در میان صحبت‌ها از اسم شخص چندین بار استفاده کنید.

پ: پرسش

افراد دوست دارند درباره خودشان صحبت کنند بنابراین سعی کنید درباره اسم شخص سوال بپرسید.

ت: تصویر سازی

معمولا چهره افرادی که اسم آن‌ها را فراموش می‌کنید را به خاطر دارید زیرا چهره تصویر است و تصویر فضای بیشتر در مغز اشعال می‌کند بنابراین ماندگاری بیشتری دارد. بهتر است اسم شخص را به تصویر تبدیل کنید تا بهتر به خاطر سپرده شود.

نکته: هرچقدر تصاویر جالب‌تر و خنده‌دار تر باشند بیشتر در ذهن می‌مانند.
فایل صوتی این آموزش را می‌توانید از این قسمت گوش کنید یا آن را دانلود کنید:

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ