مشتریان غیرفعال را دوباره فعال کنید

مشتریان غیرفعال

مشتریان غیرفعال را دوباره فعال کنید

تقریباً در تمامی کسب و کارها، مشتریانی وجود دارند که غیرفعال هستند، یعنی در گذشته از شما خرید می کرده اند، اما اکنون هیچ خریدی انجام نمیدهند.

گاهی مشتریان شما ترجیح می دهند که سکوت کنند. آن ها دیگر ممکن است محصول یا خدمات شما را خریداری نکنند و یا تعامل با برند شما را در یک دوره ی زمانی مشخص متوقف کنند. به اینگونه از مشتریان، مشتریان غیرفعال می گویند. نرخ مشتریان غیر فعال نیز درصد این تعداد به تعداد کل مشتریان شماست.

یک کسب و کار نباید بدون مبارزه مشتریان خود را از دست بدهد، شاید برخی از مشتریان به سمت سایر رقبا رفته باشند و شاید برخی از آن ها نیز فقط برای مدتی از محصولات تان استفاده نکرده باشند. از هر طیفی که باشند، آن ها ارزش زمان و تلاش بیشتر شما را برای جلب توجه شان دارند.

مشتریان غیرفعال می توانند، مانند گنجی باشند که برای استخراج آن هیچ فعالیتی نکرده اید! پس همین الان استخراج را شروع کنید. فهرست مشتریان غیرفعال را تهیه کنید. شاید از مشاهده تعداد زیاد این مشتریان متعجب شوید.

نحوه ی محاسبه نرخ مشتریان غیر فعال ( Dormancy Rate ) :
x 100 [ تعداد کل مشتریان / مشتریانی که در یک بازه زمانی از محصولات شما استفاده نکرده اند ] = نرخ مشتریان غیر فعال

با مشتریان غیرفعال خود بار دیگر ارتباط برقرار کنید:

فراموش نکنید همیشه فرصتی دوباره برای به دست آوردن مشتریانی که مدتی است فعالیت نداشته و با شما ارتباط برقرار نکرده اند، وجود دارد. CRM به شما کمک می کند تا مشتریان از دست رفته خود را بشناسید، آنها را هدف قرار بدهید و برای شان پیام های تبلیغاتی ارسال کنید. این کار برای برندها راهی را باز می کند تا بتوانند دوباره مشتریان غیرفعال خود را به کمک پیام ها و پیشنهادهایی که به همین منظور طراحی شده اند برگردانند و آنها را جذب کنند.

از آنها معذرت‌‌خواهی کنید:

اگر مشتریان دلیل موجهی برای ادامه ندادن همکاری با شما دارند، مثلاً در تحویل کالا دقیق عمل نکرده اید، نامه ای به مشتریان غیرفعال بفرستید و ابراز تاسف کنید که همکاری ادامه پیدا نکرده است و از آن ها بخواهید اگر نظری یا پیشنهادی برای بهتر شدن شیوه ی کسب و کارتان دارند، به شما اعلام کنند.

پیشنهاد ارائه دهید:

پیشنهادی متناسب با نیازهای مشتری ارائه دهید.اگر آخرین سفارش های مشتریان غیرفعال را بررسی کنید، درخواهید یافت که آنان به چه محصولاتی علاقه بیشتری داشته اند. فروش ویژه ای ترتیب دهید که دقیقاً مطابق با نیازهای این مشتریان باشد و به آنان توضیح دهید که خرید از شما باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد بود.

برای دریافت روش‌های بیشتر می‌توانید به دوره افزایش فروش در ۳۰ روز مراجعه کنید

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ