تکنیک‌های افزایش سرعت مطالعه

افزایش سرعت مطالعه

مطالعه یکی از توانایی های عمیق انسانی است که امروزه توجه زیادی به آن نمی شود. ما انتظار داریم که همه چیز را سریع به دست بیاوریم اما اطلاعات جزء این انتظارات ما نیست. کسانی که طرفدار مطالعه هستند وقتی غرق یک کتاب می شوند استرس و اضطراب کمتری را تجربه می کنند. مطالعه نباید روند آهسته داشته باشد. اگر فکر می کنید که مطالعه زمان زیادی از شما می گیرد باید سرعت آن را بالا ببرید.

وقتی سرعت مطالعه را بالا می برید اطلاعات بیشتری هم به دست می آورید. طبق تحقیقات یک جوان به طور میانگین می تواند ۳۰۰ کلمه در دقیقه بخواند. اما حرفه ای ترها می توانند ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنند.

به طور معمول افرادی که سرعت مطالعه بالایی دارند و می توانند سریع تر مفاهیم را یاد بگیرند، از مزیت های بیشتری برخور دارند. همچنین علاقه بیشتری نسبت به مطالعه و یادگیری دارند. به علاوه در وقت خود به طور چشم گیری صرفه جویی می کنند. پس در نتیجه می توانند کتاب های بیشتری مطالعه کنند و مطالب بیشتری را بیاموزند.

افزایش ساعت مطالعه با استراحت کافی و تمرکز بالا

از اولین نکاتی که باید در نظر بگیرید، افزایش زمان برای مطالعه است؛ زیرا هرچه ساعات بیشتری را برای مطالعه صرف کنید، سرعت مطالعه شما نیز بیشتر خواهد شد.
قبل از این که شروع به خواندن کنید، هدف خود را مشخص کنید. برای مثال باید در ۲ ساعت فصل ۵ را بخوانید. البته برای مشخص کردن زمان باید به میزان راحتی، حجم و علاقه خود نیز توجه کنید. این کار موجب می‌شود که ذهن شما به‌طور خودکار برای این عمل آماده شود و سرعت و هدفش را برای این که این مطلب در ۲ ساعت تمام شود بالا ببرد.

افزایش سرعت مطالعه با متقاعدسازی ذهن:

داشتن ذهنیت مناسب برای انجام هر کاری باعث می شود ما در انجام کارهایمان جلوتر بیفتم. اولین قدم برای آماده سازی ذهن خود جهت یادگیری مطالب جدید، متقاعد کردن خودمان است. این کار سبب می شود که در حین مطالعه ذهنمان مشغول افکار دیگر نشود. همچنین دانستن هدف سبب می شود که شما مسیر خود را در ادامه راه بشناسید. وقتی که ما شروع به مطالعه متنی می کنیم، باید قبل از هرچیزی از خود بپرسیم که:

چه هدفی از مطالعه آن داریم؟
آیا مطالعه آن چیزی به ما اضافه می کند؟
آیا اگر آن را به خوبی مطالعه نکنیم و یاد نگیریم خطری ما را تهدید خواهد کرد؟

هیچوقت بلند مطالعه نکنید

بلند خواندن برای تقویت روان خوانی خوب است اما سرعت مطالعه را پایین می آورد. بلندخواندن در مطالعه سریع لازم نیست. وقتی بلند می خوانیم ذهنمان تلاش بیشتری نسبت به زمانی که بی صدا می خوانیم می کند. وقتی بلند می خوانیم ذهنمان هم کلمات روی صفحات را می بیند و هم کلمات را می شنود و صدا تولید می کند. برای درک مطالب نیاز نیست آن ها را بلند بخوانیم. این کار فقط سرعت مطالعه را کم می کند.

دسته بندی مطالب برای بالا بردن سرعت مطالعه

یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرعت مطالعه دسته‌بندی مطالب است. برای دسته‌بندی مطالب لازم است که محتوایی که نیاز دارید مطالعه کنید را بر اساس میزان سختی، پیچیدگی و یا حجم آنها دسته بندی کنید بهتر است اول مطالب پیچیده‌تر را مطالعه کنید، این کار باعث می شود شما در ابتدا مطالبی که نیاز به وقت و انرژی بیشتری برای یادگیری آنها دارید را به خوبی و با حداکثر پتانسیل مغزتان مطالعه کنید. پس از مطالعه حجم زیادی از مطالب سخت نوبت به بخش‌های آسان تر می رسد. زمانی که پس از مطالعه حجم زیادی از مطالب سخت به سراغ قسمت های آسان تر می روید، آنها را راحتتر یاد میگیرید، چرا که این مطالب حالا حتی بیش از پیش به نظرتان ساده می آیند.

به جای مطالعه طولانی، تعداد دفعات مرور را افزایش دهید

بهتر است با محاسبه ی ساعت کلی مطالعه خودمان را گول نزنیم. همیشه و به طور معمول تفاوت زیادی بین ساعت کلی مطالعه و ساعت مفید مطالعه وجود دارد. در تمام طول مطالعه چند ساعت تمرکز داشته ایم وحواس ما به موضوعات دیگر، افراد و یا اشیا پیرامون پرت نشده؟ در بین این چند ساعت مطالعه، چند بار گوشی موبایل خود را چک کرده ایم؟

یادگیری موثر با تکرار به دست می آید. به جای اینکه ساعت ها یک مطلب را بخوانیم بهتر است به دفعات آن را مرور کنیم. تکرار باعث می شود که اطلاعات حاصل از مطالعه مطالب، به مغز مخابره شود. در نتیجه مغز آن ها را بهتر یاد می گیرد و بهتر به خاطر می سپارد. بدون شک تکرار و مرور از میزان ساعت مطالعه بسیار مهم تر است.

 

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ