افراد موفق مسئولیت پذیرند

مسئولیت پذیری

بهانه و سرزنش ممنوع

یکی از ویژگی بسیار مهم افراد موفق مسئولیت‌ پذیر بودن آن‌هاست، افراد موفق همیشه ۱۰۰ درصد مسئولیت کارهای خود را بر عهده می‌گیرند

وقتی کارها‌ طبق برنامه پیش نمی‌رود افراد معمولی با بهانه تراشی و سرزنش اطرافیان خود سعی می‌کنند ناکامی‌ها را توجیه کنند اما افراد موفق علت ناکامی‌ها را پیدا می‌کنند و به دنبال راه چاره‌ای برای حل آن می‌روند.

چرا مسئولیت پذیری سخت است؟

مسئولیت پذیری واقعا کار سختی است،  پذیرفتن اشتباهات یعنی تلاش بیشتر برای حل مشکلات پیش آمده اما دلیل اینکه بیشتر افراد مسئولیت پذیر نیستند این است که مقصر کردن دیگران و توجیه کردن اشتباهات آسان‌تر از پذیرفتن مسئولیت‌هاست.  وقتی دیگران را مقصر کنید دیگر نیاز نیست خودتان کاری انجام دهید اما زمانی که مسئولیت اشتباهات را می‌پذیرید باید برای رفع مشکلات پیش‌آمده تلاش کنید.

هیچ کس کامل نیست.

زمانی که مشکلی به‌وجود می‌آید افراد معمولی فکر می‌کنند اگر بپذیرند که اشتباه کرده‌اند نشانه ضعف آن‌هاست به همین خاطر سعی می‌کنند دیگران را مقصر ناکامی‌های خود معرفی کنند.

«شجاعت فقدان ترس نیست. شجاعت غلبه کردن و پیروز شدن بر ترس‌ها است. انسان شجاع کسی نیست که ترس را حس نمی‌کند، بلکه کسی است که بر آن فائق می‌شود.»

نیلسون ماندلا

کسانی که مسئولیت اشتباهات خود را نمی‌پذیرند انسان‌های شجاعی نیستند. شجاع کسی است که مسئولیت تمام کارها و اشتباهات را برعهده می‌گیرید و برای رفع آن تلاش می‌کند.

در کتاب 18 گام برای رهایی از ترس راجب مسئولیت ۱۰۰ صحبت کردم.

تمرین مسئولیت ۱۰۰

این تمرینی است که خودم همیشه آن را انجام می‌دهم و کمک می‌کند تا در زندگی مسئولیت پذیرتر و موفق‌تر باشم اسم این تمرین را مسئولیت ۱۰۰ گذاشته‌ام

همیشه سعی کنید ۱۰۰ درصد مسئولیت کارها را بپذیرید و تاوان همه کارها را برعهده بگیرید. یک مثال می‌زنم تا این مسئله روشن شود.

فرض کنید در حال انجام یک کار مهم هستید،‌ زمان کافی برای انجام کار را ندارید و بخشی از آن را به افراد دیگر واگذار می‌کنید اما آن‌ها نمی‌توانند کارها را به درستی انجام دهند و شما در انجام کار شکست می‌خورید بهترین راه این است که ۱۰۰ درصد مسئولیت را به عهده بگیرید با اینکه شکست در این کارها بخاطر ضعف افراد دیگری بوده است اما شما ۱۰۰ درصد مسئولیت را بپذیرید.

خودم همیشه سعی می‌کنم مسئولیت پذیر باشم برای همین هرکاری را قبول نمی‌کنم، وقتی کاری را انجام می‌دهم تمام تلاشم این است که با بالاترین کیفیت آن را انجام دهم و از تجربیات شکست‌های قبلی استفاده می‌کنم.

از این پس:

  • توجیه کردن اشتباهات ممنوع.
  • شکایت کردن ممنوع.
  • تعلل کردن ممنوع.
  • صادق باشید و اشتباهات خود را بپذیرید

تمرین:

  • دلایلی که باعث بروز اشتباهات شده است را بنویسید.
  • برای هر کدام از اشتباهات ۳ راه کار پیشنهاد دهید.
  • راه‌ کارهای پیشنهاد شده را بنویسید.
  • برای رفع مشکلات پیش آمده با توجه به راهکارهای جدید دوباره تلاش کنید.

میثم دریکوندی
میثم دریکوندی

فهرست مطالب

پاسخ