بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوا، بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب‌وکار شما است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد و هدف کلی آن، جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی است. جذب مخاطب در این استراتژی، با ارائه محتوای ارزشمند انجام می‌شود.

بازاریابی محتوا به شکل کلی آن، به بازاریابی با استفاده از محتوای دیجیتال محدود نیست. بازاریابی محتوا، پیش از عصر دیجیتال هم قدمتی بسیار طولانی داشته است. ضمن این‌که در عصر دیجیتال هم، هنوز بازاریابی محتوا می‌تواند خارج از بستر وب و اینترنت انجام شود

تاریخچه بازاریابی محتوا

به طور عام محتوا به نقاشی انسان‌های اولیه روی غارها بازمی‌گردد اما به طور رسمی می‌توان نقطه آغاز فعالیت‌های بازاریابی محتوا را دهه 1730 میلادی دانست؛ زمانی که مردی به نام بنجامین فرانکلین سالنامه‌ای را منتشر کرد که به واسطه آن می‌خواست مردم را از محتوای مورد نظر خود با خبر سازد. او فکر می‌کرد که چنین راهی می‌تواند دیدگاه مردم را تغییر دهد و حتی آن‌ها را به استفاده از این روش برای معرفی فعالیت‌هایشان ترغیب کند. این اتفاق را می‌توان اولین اتفاق در تاریخچه بازاریابی محتوا دانست.

علت رونق گرفتن بحث بازاریابی محتوا چیست؟

کاهش هزینه‌ی نشر محتوا:

امروز هر فرد یا کسب و کاری، به سادگی می‌تواند به یک ناشر (Publisher) تبدیل شود و شاید بتوان گفت مهم‌ترین هزینه‌ی مورد نیاز برای این‌ کار، صرفاً زمان است. راه‌اندازی یک اکانت در شبکه های اجتماعی، هزینه‌‌ای ندارد. راه‌اندازی یک وب‌سایت هم، اگر چه بی‌هزینه نیست، اما نسبت به هزینه‌ی اجاره کردن رسانه‌های سنتی (مثلاً رادیو، تلویزیون، مجله و بیلبورد) بسیار ارزان‌تر است.

افزایش سهم مشتری در فرایند تصمیم‌گیری و خرید:

مشتری امروز، به علت رقابتی شدن بسیاری از صنایع، در مقایسه با مشتری‌های سنتی قدیم، می‌خواهد تسلط بیشتری بر فرایند خرید محصول داشته باشد. این اطلاعات بیشتر، صرفاً به مشخصات و ویژگی‌های محصول محدود نیست، بلکه حتی به فرایند تولید محصول نیز بازمی‌گردد.

افزایش هزینه رسانه‌های سنتی

طی دهه‌های اخیر، بسیاری از رسانه‌های سنتی، گران‌تر از قبل شده‌اند.این در حالی است که اثربخشی آن‌ها هم به خاطر گسترش رسانه‌های نوین، کاهش یافته یا حداقل می‌توان با اطمینان گفت: سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

مزیت‌های بازاریابی محتوایی

محتوا، ارتباط ایجاد می‌کند و این ارتباط اولین بخش از زنجیره‌ی اعتمادسازی برای برندهاست

قبل از هر چیزی محتوا باعث می‌شود برند شما با مخاطبانش ارتباط برقرار کند و اگر این برند بتواند ارتباط خود را در جهت مناسبی هدایت کند منجر به اعتماد مخاطبانش خواهد شد. بشر امروزی پیشرفت کرده و دیگر با تعدادی جمله و شعار فریب نمی‌خورد، شفافیت و ارزش‌آفرینی برای او از هر چیزی ارزشمندتر است و بهترین راه ساخت آن‌ها تعیین استراتژی و تولیدمحتوای صحیح است.

اشتراک‌گذاری محتوا توسط بازدیدکنندگان

یکی از بهترین راه‌های افزایش دیده شدن، اشتراک‌گذاری محتوای تولیدشده توسط مشتریان است. قابلیت اشتراک‌گذاری، یکی از بهترین مزایای بازاریابی محتوا است. این اشتراک‌گذاری ممکن است به‌صورت فوروارد ایمیل یا اشتراک یک پست در شبکه اجتماعی صورت گیرد. هرچه محتوای شما در بین افراد بیشتری به اشتراک گذاشته شود، به نفع شما خواهد بود.

تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل

بازاریابی محتوا به شما این امکان را می‌دهد که برای محصولات خود توصیفات واقعاً عالی بنویسید؛ توصیفاتی که بتواند افراد را به خود جذب کند و از آن‌ها مشتری بسازد. یک کارکرد بازاریابی محتوا آن است که شما به صورت مستقیم اما غیر رودررو با افراد ارتباط برقرار می‌کنید و محصول خود را برای آن‌ها تبلیغ می‌کنید؛ بنابراین آن‌ها در برابر شما موضع مخالف نخواهند گرفت و هیچ عامل دیگری مانند لحن، بیان کلمات و … که در بازاریابی چهره به چهره می‌تواند مشکل‌ساز شود، در اینجا وجود ندارد. در نتیجه افراد بدون هیچ‌گونه جانب‌داری به مطالب شما فکر خواهند کرد و اگر بتوانید توصیفاتی هنرمندانه از محصولات داشته باشید، تصمیم به خرید محصولات شما خواهند گرفت.

بازاریابی محتوا مخاطبانِ مخاطبان شما را هم جذب می‌کند

یک ترفند بازاریابی پاسخگو همواره به دنبال رشد است. به عبارت بهتر، جذب و حفظ مشتری جدید را می‌توان مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی موفق دانست. وقتی شما برای مشتری داستان‌سرایی می‌کنید، جای مهمی را در ذهن او به خود اختصاص می‌دهید. اگر او از داستان شما لذت برده باشد آن را با دوستان خود به اشتراک خواهد گذاشت، دوستان او نیز با افراد دیگر و به این ترتیب شما قادر خواهید با یک مخاطب جلوی دیدگان هزاران نفر قرار بگیرید.

تفاورت بازاریابی محتوایی با تبلیغات:

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات در چیست؟ بازاریابی محتوا از جهات مختلف از تبلیغات متمایز است. در بازاریابی محتوا، محتوا در رسانه‌های تحت مالکیت کسب‌وکار‌ها پخش می‌شوند، اما درصورتی که محتوای مربوطه در رسانه‌های دیگر پخش شوند، تبلیغات نام می‌گیرند. همچنین، استراتژی بازاریابی محتوا، برخلاف تبلیغات که تهاجمی است، بیشتر جذب‌کننده است و باعث مزاحمت و ناراحتی مخاطبین نمی‌شود. علاوه بر این، تبلیغات بسیار پرهزینه است، در صورتی که بازاریابی محتوا هزینه چندانی ندارد.

تفاوت محتوا و بازاریابی محتوا

هرگونه کلمه، تصویر، صوت، ویدئو و …که می‌تواند شخص را درگیر کند را محتوا می‌نامند. منظور از محتوا، محتوای منحصربه فرد، گیرا و آگاهی‌بخش است. بازاریابی محتوایی باید با کسب‌وکار شما کاملا مرتبط باشد و با این هدف به تولید محتوا پرداخته شود که نتایج سودآوری را برای شما ایجاد کند.

طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی موثر

هنگامی که یک استراتژی مشخص، محتوایی برای بازاریابی محتوایی تولید نکنید، پیشرفت نمی‌کنید. در واقع نداشتن برنامه و استراتژی مساوی است با نداشتن محتوا.

تهیه یک چک لیست برای موفقیت در بازاریابی محتوایی
هنگامی که یک چک لیست به منظور بازاریابی محتوایی تهیه می‌کنید، اولین قدم، تهیه و بررسی علایق مشتریان است. بنابراین اگر علایق و نیازهای مشتریان را بشناسید، به سادگی می‌توانید محتوای ارزشمند و مرتبطی به مشتریان ارائه دهید. چرا که شما اگر خود را جای مشتری قرار دهید، به محتوایی که علاقه و انگیزه در شما ایجاد نکند، توجه نمی‌کنید. در نتیجه برند و تولیدات، ناشناس باقی می‌مانند.

ارائه یک محتوای با کیفیت
اگر به زندگی روزمره خود توجه کنید، کیفیت فاکتور اصلی افزایش ارزشمندی است. بنابراین اگر می‌خواهید بازاریابی محتوایی خود را ارزشمند کنید،‌ افزایش کیفیت تاثیر بسزایی دارد. بنابراین نوع محتوای شما (متن، ویدیو، اینفوگرافی و …) تفاوتی ندارد. هنگامی استراتژی بازاریابی محتوایی شما قدرتمند می‌شود که محتوا، کیفیت بالایی داشته باشد.

ارائه یک محتوای خاص
اگر می‌خواهید میان رقبای خود برتر و برجسته باشید، باید یک محتوای خاص و چشمگیر ارائه کنید. بنابراین تولید شما نباید تقلید از برندهای دیگر باشد و باید امضای خود را داشته باشید.

برای دریافت روش‌های بیشتر می‌توانید به دوره بازاریابی محتوایی مراجعه کنید

بهترازدیروز
بهترازدیروز

فهرست مطالب

پاسخ